Budapesti zsidó népesség 1941-ben és 1945-ben
DOI:
https://doi.org/10.59531/ots.2023.1.1.85-95Kulcsszavak:
történetszociológia, zsidóság, holokauszt, Budapest, Magyarország, holokauszttúlélőkAbsztrakt
A holokausztról szóló viták egyik legfontosabbika, hogy történelmi vagy történelmen kívüli eseményről, tragédiáról van-e szó. A váratlan természeti katasztrófák, pl. földrengések, meteorbecsapódások, az emberi történelmen kívüli események – fontos közös jellemzőjük, hogy túlélésük csak nagyon kis mértékben függ össze az emberek társadalmi pozíciójával. Minél hasonlatosabb ehhez, annál nagyobb mértékben történelmen kívüli esemény a holokauszt. A történelembe integrálódott üldöztetéseknek viszont fontos történetszociológiai jegye, hogy az emberek gazdagságuk, vagy az üldözőkkel, a nem üldözöttekkel való kapcsolati tőkéik alapján kevésbé válnak áldozattá, mint az üldözött csoport többi tagja. Az 1941-es zsidóságot összevetve az 1945-ös zsidósággal – konkrét lakásjegyzékek alapján – a tanulmány egyértelműen megállapítja, hogy a budapesti holokauszt történelmébe ágyazott: a nem zsidó családtagokkal rendelkezők, a gazdagabbak és az olyan foglalkozásúak ahol a közszférával, a keresztény kollégákkal való ismeretség valószínűsége nagyobb sokkal több a túlélő. Ebből egyben az is következik, hogy a nem zsidó társadalom aktívabb részvétele statisztikailag kimutatható mértékben növelhette volna meg a túlélők számát.
Hivatkozások
Budapest székesfővárosi statisztikai évkönyve 1942 (1942): (Budapest Statistical Yearbook, 1942). – Budapest Székesfőváros Statisztikai Hivatala, Budapest.
Erős F. (2007): Trauma és történelem [Trauma and History]. – Jószöveg Műhely, Budapest.
Karády V. (2002): Túlélők és újrakezdők [Survivors and New Beginners]. – Múlt és Jövő, Budapest.
Karsai L. (2001): Holokauszt [Holocaust]. – Pannonica, Budapest.
Komoróczy G. (2000): Holocaust. A pernye beleég a bőrünkbe. – Osiris, Budapest.
Kovács András (1984): A zsidókérdés a mai magyar társadalomban [The Jewish Question in Contemporary Hungarian Society]. – In: Zsidóság az 1945 utáni Magyarországon [Jewry in Post-1945 Hungary]. Magyar Füzetek, Paris, 3-35.
Stark T. (1995): Zsidók a vészkorszakban és a felszabadulás után [Jews in the Shoah and Post-Liberation]. ¬ MTA Történettudományi Intézete, Budapest.
Majsai T. (szerk.) (2010): Tilalomfák ellenében. Köszöntő könyv Várdy Péter 75. születésnapjára [In Spite of the Prohibition Posts]. – Wesley János Lelkészképző Főiskola, Budapest.
Zsidó Világkongresszus Magyarországi Tagozata Statisztikai Osztályának Közleményei [Publications of the Statistical Section of the Hungarian Branch of the World Jewish Congress]
##submission.downloads##
Megjelent
Verziók
- 2023-05-15 (2)
- 2023-05-08 (1)
Hogyan kell idézni
Folyóirat szám
Rovat
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Az OTS cikkeire a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivates 4.0 International Licenses Copyright Terms szabályozása érvényes.